Posłuchaj Podcastu! 

„Neuromarketing na Allegro” to źródło wiedzy o tym, jak psychologia, neurobiologia i ekonomia wpływają na decyzje zakupowe. Jest on dedykowany głównie dla sprzedawców na Allegro, marketerów, osób zainteresowanych praktycznymi zastosowaniami wyników badań neuromarketigowych.

Zobacz więcej

Zobacz podobne artykuły

21 września 2023
Wokół neuromarketingu krążą różne niejasności i pytania. Jednym z nich jest zagadka czy neuromarketing jest etyczny. Przyznam wam szczerze, że zanim zaczęłam zgłębiać się w temat neuromarketingu, również miałam z
21 września 2023

5 argumentów na to, że neuromarketing jest etyczny

Wokół neuromarketingu krążą różne niejasności i pytania. Jednym z nich jest zagadka czy neuromarketing jest etyczny. Przyznam wam szczerze, że zanim zaczęłam zgłębiać się w temat neuromarketingu, również miałam z tym problem. Dlatego w tym artykule postaram się przedstawić wam argumenty świadczące o tym, że jest etyczny.

 

Gdy po raz pierwszy spotkałam się z kontrowersyjną opinią na temat neuromarketingu usłyszałam takie stwierdzenie „Neuromarketing to manipulacyjne narzędzie kontroli umysłu”. Niektórzy mówiąc to zdanie czuli wielką satysfakcję i szansę z tego powodu, a inni raczej strach i obawę przed nieetycznym wykorzystaniem. Należałam do tej drugiej grupy. Tę kwestię konsultowałam z różnymi specjalistami (nawet z duchownym).

Pierwszą i najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać to, że „neuromarketing jest narzędziem”. Oznacza to, że sposób w jaki go użyjemy zależy wyłącznie od nas.

Można to porównać do korzystania z noża. Nóż ma za zadanie pokroić coś. Jednak, sposób i w jakim celu go użyjemy to również zależy od nas. Sam w sobie jest neurtralny.

 

Powiesz: „No dobrze, ale nóż nie zagląda do ludzkiego umysłu. A tu jednak sprawdza się, jak mózg reaguje na dane bodźce i może zostać to wykorzystane. Czy nadal jest to etyczne?”

Odpowiem: Będąc u lekarza również poddajesz się różnym badaniom, gdzie ta osoba ma dostęp do informacji o Tobie. Idąc do neurologa sprzęt również pokazuje skany głowy i to w jakim momencie i obszarze zachodzi aktywność mózgu.Oczywiście różna polega na tym, jaki jest cel tych badań. U lekarza celem jest sprawdzenie twojego zdrowia, a w badania neuromarketingowe są prowadzone w celach komercyjnych. Każdy uczestnik badania dobrowolnie wyraża zgodę na sprawdzenie, co w jego mózgu się odbywa. Na tej podstawie dokonywane są analizy, w jaki sposób można zoptymalizować działania tak, aby usprawnić proces marketingowy. Przed prowadzonymi badaniami składane jest oświadczenie zarówno przez badanego oraz firmę, która zbiera te dane. Uczestnik dokładnie wie w jakim celu i w jaki sposób zostaną wykorzystane posiadane dane.

„Okej. Z tej strony już rozumiem. Jak to jednak wygląda w kwestii konsumentów? Firma zbiera te dane, a potem może to obejść lub wprowadzić manipulację.”

 

1. Promuje Zrozumienie, a nie Manipulację: Neuromarketing pozwala firmom lepiej zrozumieć swoich klientów. Dzięki niemu możemy lepiej pojąć, co naprawdę motywuje decyzje zakupowe, co poprawia komunikację i pozwala dostarczyć produkty i usługi, które spełniają oczekiwania klientów. Nie chodzi tutaj o manipulowanie wyborami klientów, ale o dostarczanie im tego, czego naprawdę potrzebują.Przykład:Podczas badania stwierdzono, że mózg męczy się podczas dokonania wyboru, jeśli jest on zbyt obszerny. Mając tą świadomość możemy wprowadzić ulepszenie w naszym sklepie. Zamiast robić 15 różnych ofert możemy wybrać 3 te, które najbardziej odpowiadają na potrzeby naszego klienta. Obie strony wygrywają, ponieważ klient ma większy komfort w podjęciu decyzji oraz sprzedawca może w lepszy sposób zapewnić jak najwyższy standard obsługi klienta.

 

2. Narzędzie jest neutralne – zastosowanie zależy od nas: Porównajmy to do noża. Nóż może służyć do pokrojenia chleba lub do skrzywdzenia kogoś. Samo narzędzie jest neutralne, a to, jak go używamy, zależy od nas. Tak samo jest z neuromarketingiem: może pomóc tworzyć lepsze produkty i usługi, które naprawdę zaspokajają potrzeby konsumentów lub wykorzystać to w inny sposób.Na wykorzystanie tego narzędzia przez innych niestety nie mamy wpływu. Ze swojej strony mogę jednak zapewnić, że dane są przechowywane i wykorzystywane tylko w sposób etyczny. Samo posiadanie danych nic nam nie da, to od strategii zależy w jaki sposób będą zastosowane. A my tworzymy ją zgodnie z etyką.

 

3. Transparentność: Przy właściwym stosowaniu neuromarketingu firmy są transparentne wobec swoich klientów, nie kryjąc tego, że używają go do badania ich zachowań. Jest to zgodne z etycznym założeniem otwartości i uczciwości w biznesie.

 

Korzystamy z zasobów uniwersyteckich badań w z tego obszaru lub z własnych. W przypadku własnych każdy badany wie w jaki sposób zostaną użyte jego dane oraz otrzymuje oświadczenie, że zostaną one zastosowane tylko w celach etycznych. Również nasi klienci otrzymują takie oświadczenie. Nie przekazujemy formom suchych danych ani strategii, które naruszały by etykę.

 

4. Ochrona przed nieodpowiednimi praktykami: Neuromarketing, podobnie jak inne dziedziny marketingu, jest regulowany przez prawo i kodeksy etyczne. Wszelkie niewłaściwe praktyki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, co dodatkowo chroni konsumentów.

 

5. Doskonalenie produktów i usług: Neuromarketing pomaga firmom tworzyć lepsze produkty i usługi poprzez zrozumienie, co naprawdę sprawia, że klienci są zadowoleni. Jest to korzystne zarówno dla firm, jak i dla klientów, którzy otrzymują produkty, które lepiej spełniają ich potrzeby i oczekiwania.

 

Podsumowując, neuromarketing jest etyczny jeśli jest stosowany w sposób odpowiedzialny i transparentny, mając na uwadze najlepsze interesy konsumentów.

 

Umów się na rozmowę

Social Media

Dane Kontaktowe

 +48 727 941 067 

 karolina@albarimarketing.pl

© 2023 Wszystkie Prawa Zastrzeżone | Albari Marketing Karolina Albanowska